Pazartesi , Ocak 22 2018
Ana sayfa / Elektrik Çarpması / Elektrik Çarpma Sebepleri? Elektrik Çarpması Nedir?
Elektrik Çarpma Sebepleri
Elektrik Çarpma Sebepleri

Elektrik Çarpma Sebepleri? Elektrik Çarpması Nedir?

Elektrik çarpma sebepleri? Elektrik çarpması nedir? Yüksek gerilimli elektrik, Elektrik çarpılmalarına karşı, Sigortalar, Elektrik yanıkları, Binaların elektrik sistemleri, Elektrik çarpmasına karşı korunma önlemi, Elektrik Çarpılma Nedenleri, hakkında bilgiler yayımlanmıştır.

Elektrik çarpması nedir?

Elektrik Çarpması Nedir? Elektrik akımının vücutta gösterdiği etkiye elektrik çarpması denir.

Elektrik çarpma sebepleri?

Elektrik Çarpması Nedir
Elektrik Çarpması Nedir

Elektrik Çarpma Sebepleri; Elektrik çarpmalarının sebeplerinden biri kısa devredir. Faz, nötr ve toprak hatlarının en az iki tanesinin birbirlerine değmesi sonucunda elektriksel akımı devresini bu yolla tamamlar. Elektrik akımı taşıyan devrelerde kısa devre oluşabilir. Genellikle yüksek gerilim içeren sistemlerde kısa devre meydana gelir. Bu durum büyük tehlikelere yol açar. İnsan vücudu 50 volta kadar gerilimlerden bile etkilenir.

Elektrik akımı 50 volttan sonra daha tehlikeli olmaya başlar. 65 volttan sonra tamamen tehlikelidir.

110, 220, 380 voltluk tesisler ve yüksek gerilimli hava hatları insanlar için bir tehlike kaynağıdır. İnsan vücudunun doğru akımda (DC) 50 m Amper, alternatif akımda (AC) 25 m Amper’ de etkilendiği tespit edilmiştir. Bu minimum akımlar bile insanlar için öldürücü olabilir. İnsan vücudu madensel teller kadar iletken değildir. Vücut akıma karşı bir direnç gösterir. Vücudun direnci insanın durumuna göre değişir. Ellerin terli ve ıslak olması halinde direnç düşer. Suyun, elektrik akımını iletmesi kolaydır. Tahta ve plastik kuru iken iletken değildir, ama bu maddeler ıslandığı zaman iletken olur.

Elektrik Çarpması

Elektrik çarpması, bir ya da daha fazla insanın üzerinden elektrik akımının geçip, elektrik akımının vücut ile temas edilen ilk yerin belli bir süreyle acıması (veya başka tepkiler vermesi) durumuna denir. Her insanın aynı güçle geçen elektrik akımına tepkisi farklıdır. Elektrik akımının değeri ve süresi çarpılmanın insan üzerindeki tahribatını belirler. Bu sebeple çarpılan kimse en kısa zamanda akım yolu üzerinden ayrılmalıdır. Alternatif veya doğru akım fark etmeksizin kişi elektrik çarpılmasından zarar görebilir.

Elektrik çarpması büyük değerler üzerinde meydana gelirse ölümle sonuçlanır. Elektrik akımı hücreyi elektroliz eder. Sinir sistemini bozar. Solunum sisteminin çalışmasını engeller. İnsanın kalbinin durmasına sebep olur. Ayrıca iç ve dış yanıklar meydana getirir.

Yüksek Gerilimli Elektrik

Yüksek gerilimli elektrik çarpmalarında genellikle iş yerlerinde meydana gelen iş kazalarıdır. İşin niteliği ile ilgili olarak kullanılan aletlerinin güç hatlarına temas etmesi, gerekli önlemler alınmadan yüksek gerilim taşıyan hat direklerine çıkılması başlıca sebepler arasındadır.

Yüksek gerilimli elektrik
Yüksek gerilimli elektrik

Elektrik çarpılmalarına karşı

Elektrik çarpılmalarına karşı, elektrik sistemlerini ve bu sistemde çalışan elemanları korumak için gerekli önlemlerin alınması esas amaçtır. Düşük gerilimli elektrik çarpmaları ise genellikle evlerde olmaktadır. Topraklamanın ve yalıtımın yetersiz olduğu yerlerde ve elektrik kaçağı olması durumunda, tecrübesiz elemanların gereken önlemleri almadan işe başlaması gibi sebeplerden elektrik kazaları görülebilmektedir.

Sigortalar

AC ve DC devrelerinde kullanılan aletleri, bu aletlerde kullanılan iletkenleri, aşırı akımlardan koruyan devreleri ve aleti oluşabilecek zarardan koruyan elamanlar sigortalardır. Sigortalar; elektrik santrallerinde, endüstri tesislerinde kumanda panolarında, evlerde, elektrikle çalışan tüm cihazlarda kullanılmaktadır.

Binaların elektrik sistemleri

Binaların elektrik sistemleri kurulurken binanın dış tarafında toprağa bakır levha yâda bakır çubuk gömülerek topraklama yapılır. Bakır çubuğa bağlı olan bir kablo, binanın girişinde faz ve nötr’ ün binaya ilk girdiği ana elektrik kutusuna kadar getirilerek, bu noktadan başlayarak bütün binaya, bütün dairelere bir faz, bir nötr ve bir de toprak hattı gider. Topraklı prizleri bağlarken ortada bulunan iki delik faz ve nötr’ e bağlanır. Dıştaki metal çıkıntılar ise toprak hattına bağlanır.

Gerilim altında olmayan, yalnız yalıtım hatasından elektrikle nebilen parçaların yalıtımlı yapılmasıdır.

Elektrikçi el aletleri

Elektrikçi el aletlerine özen göstermelidir. Elektrik işlerinde kullanılan tornavidalar, penseler, kargaburun ve diğer benzer el aletleri yalıtılmış, Elektrikle ilgili çalışma yapan işyerlerinin fırçaların, yağdanlıkların, süpürgelerin sapları akım geçirmeyen malzeme ile yapılmış olmalıdır.

Elektrik çarpmasına karşı korunma önlemi

Elektrik çarpmasına karşı üzerinde durulan yerlerin yalıtılması; yerleri sabit olan elektrikli makine ve cihazların, elektrik panolarının zeminine lastik paspas, tahta ızgara konularak korunma önlemi alınabilir. Alınan Elektrik çarpmasına karşı korunma önlemi, olası bir elektrik kaçağında insanın toprağa karşı izolasyonunu sağladığı için elektrik çarpma sebepleri meydana gelmez.

Elektrik enerjisini kullanmasını bilenler için elinde insanlığa hizmet eden bir yardımcı, kullanmayı bilmeyenler ve dikkatsizler için elektrik çarpma sebepleri ve büyük bir düşman olduğu unutmamalıdır.

Elektrik Çarpılma Nedenleri
Çoğunlukla Meydana Gelen Elektrik Çarpılma Nedenleri

Elektrik Çarpma Sebepleri;

Elektrikle ilgili yeterli bilgi ve bilince sahip olmamak,
Kalitesiz malzemelerin kullanımı ve aşınma,
Kullanılan malzemelerin zamanla özelliklerini yitirmiş olması,
Yaptığı işe özen göstermemek, Aceleci davranmak ve dikkatsizlik,
Elektrik devresinde olması gereken koruma ve yalıtımın iyi düzeyde yapılmamış olması,
Teknik donanım ve Yeterli teknik bilgiye sahip olmadan elektrikli eşya ve elektrikli el aletlerine yapılan müdahaleler,

Bu gibi nedenlere dikkat edildiği takdirde elektrik çarpılmalarından maksimum düzeyde korunmuş olacaksınız. Unutulmamalıdır ki elektrik çarpmaları vücutta ciddi yaralanmalara hatta hayati tehlikelere sebep olabilmektedir.

Unutmayınız ki; ELEKTRİK ASLA HATA KABUL ETMEZ.

Elektrik Yanıkları
Elektrik yanıkları: Ölümcül elektrik çarpmaları, büyük olasılıkla yüksek iletkenliği olan damar içi kan sütunu ile kalpten geçen akımlardır. Hasta elektrik çarpması oluştuğunda topraklama görevi görmüşse elektrik akımı ilk temas kurulan nokta (genellikle kol ya da el) ile topraklamanın oluştuğu nokta (genellikle ayak) arasında seyreder ve ilişki noktalarında elektrik akımına bağlı yoğun ısı yanıkları oluşabilir.

Elektrik çarpmalarında enerjinin giriş ve çıkış deliklerinin bulunması önemlidir. Giriş yerinde küçük bir yanık dokusu izlenirken, çıkış yerinde yoğun bir ısı yaralanması saptanabilir. Ayrıca ortaya çıkan ısı yaralanması arteriyel trombozis gelişimine bağlı iskemi ile daha da ağırlaşabilir.

Elektrik yanıklarında olanaklı olan en kısa sürede doku yıkımı olan bölgeler saptanmalı ve hasarlanmış kas kompartmanları dekomprese edilmeli, ölü kas dokusu çıkartılmalı ve beraberinde eğer arteriyel oklüzyon varsa arteriel rekonstrüktif cerrahi uygulanmalıdır. 

Kaynak: ttb.org.tr/sted/sted0400/04001.html

Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş web site adresi için tıklayınız. BEDAŞ

Elektrik Çarpma Sebepleri? Elektrik Çarpması Nedir? hakkında bilgilerin yanı sıra diğer konularımızada göz atabilirsiniz.

Elektrik Çarpma Sebepler
Elektrik Çarpma Sebepler

Hiçbir şey bulunamadı.

Whatsapp durumları nedir tanıtım yazısı

Whatsapp durumları nedir tanıtım yazısı BiELOF.com

Whatsapp durumları nedir Tanıtım yazısı BiELOF.com sitesinde Whatsapp nedir? WhatsApp Neler Yapılır? WhatsApp uygulaması, WhatsApp …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir