Pazartesi , Ocak 22 2018
Ana sayfa / Elektrik Ev Tesisatı / Elektrik Kontağından Yangın Nasıl Çıkıyor? Elektrikten Yangın
Elektrik Kontağından Yangın Nasıl Çıkıyor
Elektrik Kontağından Yangın Nasıl Çıkıyor

Elektrik Kontağından Yangın Nasıl Çıkıyor? Elektrikten Yangın

Elektrik Kontağından Yangın Nasıl Çıkıyor? Elektrik kontağından yangın çıkmaz. Elektrik kontağından çıkan yangınının asıl sebebi kullanılan materyallerin aşırı ısınması neticesinde kullanılan elektrik malzemelerinin tutuşması dır.

Elektrik Kontağından Yangın

Gazete ve internet haberlerinde sıklıkla karşılaştığınız Elektrik Kontağından Yangın haberlerinin birçoğunda hasarın sorumlusu olarak elektrik kontağı gösterilmekte.

Elektrik Kontağından Yangın Nasıl Çıkıyor?

Elektrik kontağından yangın haberlerini duymuşsunuzdur.

Elektrik sebebiyle yangın, sadece tarihi eski binalar için değil, ev ve işyerleriniz için de tehlike arz etmektedir.

Bazen ev ve işyerlerinin tamamen yanmasına, eski tarihi binaların yok olmasına, bazen insanların hayatını kaybetmesine neden olan elektrik yangınları neden çıkıyor ve bu yangınların çıkmasını nasıl önleyebilirsiniz?

Elektrikten Kontağından Çıkan Yangın

Elektrik sebebi ile yangın çıkmasının sebebi iletkenlerden geçen aşırı yâda kaçak akımın iletkeni ısıtması bu ısınan iletkenin çevresin malzemeyi tutuşma yada yanma ısısına ulaştırması sonucu yangın çıkmaktadır. Bu durum elektrik kontağından çıkan yangın olarak adlandırılmaktadır.

300 mA seviyesinde bir kaçak akımın oluşturduğu ark cisimlerin tutuşması gereken sıcaklığın oluşması için yeterlidir.

Elektrikten Yangın Nasıl Çıkar

Sürekli takılı kalmasından dolayı sıcaklık nedeniyle hasar görmüş elektrik kabloları ve sıva altı, sıva üstü, topraklı, topraksız, grup ve seyyar prizleriniz resimde ki gibi Kararmış ve deforme olmuş ise Yangınlara karşı bu durumda olan prizlerinizi mutlaka değiştirmelisiniz.

Dıştan bir leke gibi görünen, aslında seyyar prizin içindeki sorunu göstermektedir.

Elektrikten Yangın Nasıl Çıkar
Elektrikten Yangın Nasıl Çıkar

Elektrikten Yangın Nasıl Çıkar? İzolasyonu hasar görmüş bir elektrik kablosu, priz veya cihaz bağlantısı üzerinden oluşan kaçak akımlar, ark oluşumuna ve yangınlara sebep olur.

Elektrik kontağı nasıl yangın çıkarır?

Sigorta kutusundan yük dağılımını yanlış yapıldığı zaman içinde bazen sıkıntılar baş göstermektedir.

Örneğin; Banyoya 1 yerine 2 linye döşen melidir.

Bir linye aydınlatma lambası, genelde banyo dolapları üzerinde monte edilen prizi besleyerek; saç kurutma makinası gibi ufak el aletlerine enerji sağlamalı.

İkinci linye ise rezistanslı ısıtıcılar, çamaşır makinesi, kurutma makinesi v.b. gibi cihazları beslemelidir.

Elektrik kontağı nasıl yangın çıkarır? Yukarıda belirttiğimiz gibi 2 linye yerine 1 linye ile tüm cihazlara verilen tesisatta aşırı yük nedeniyle sıkıntı çıkacaktır.

Elektrik kabloları aşırı ısınma

Zaman içerisinde elektrik kablolarının koruyucu izoleleri kavrulacak ilk zamanlar tesisata bağlı sigortayı attıracaktır. Sigorta devamlı atmasın diye yüksek amperde sigorta takılması nedeniyle de sigorta görevini yapamadan elektrik kabloları aşırı ısınma neticesinde yangına sebebiyet verecektir.

Bu sayfada; Elektrik Kontağından Yangın, Elektrikten Kontağından Çıkan Yangın, Elektrikten Yangın Nasıl Çıkar, Elektrik kontağı nasıl yangın çıkarır? Elektrik kabloları aşırı ısınma hakkında bilgiler yer almıştır.

Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş web site adresi için tıklayınız. BEDAŞ

Hiçbir şey bulunamadı.

Whatsapp durumları nedir tanıtım yazısı

Whatsapp durumları nedir tanıtım yazısı BiELOF.com

Whatsapp durumları nedir Tanıtım yazısı BiELOF.com sitesinde Whatsapp nedir? WhatsApp Neler Yapılır? WhatsApp uygulaması, WhatsApp …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir