Perşembe , Nisan 19 2018
Ana sayfa / Resim Optimizasyonu / Google Görsellerde En Üstlerde Nasıl Çıkılır – BiELOF.com
Google Görsellerde En Üstlerde Nasıl Çıkılır
Google Görsellerde En Üstlerde Nasıl Çıkılır

Google Görsellerde En Üstlerde Nasıl Çıkılır – BiELOF.com

Google Görsellerde En Üstlerde Nasıl Çıkılır, Google Görsellerde Çıkmak İstiyorum diyorsanız, Görsellerde Google ‘da Yükselme, Seo Uyumlu Resim Optimizasyonu hakkında bilgiler yayımlanmıştır.

Google Görsellerde En Üstlerde Nasıl Çıkılır

Google Görsellerde En Üstlerde Nasıl Çıkılır. Sahte hitlerle mi? Backlink alarak mı? Tanıtım yazıları alarak mı? Sosyal sitelerde paylaşım yapılarak mı? Arama motorlarının sevdiği şekilde sayfaları düzenlemekle mi?

Bunların hiç birisine tek başına “evet” denilemez. Her yapılan çalışmanın farklı yönleri, avantajları ve dezavantajları vardır.

Google Görseller, web üzerindeki en geniş kapsamlı görsel arama motorlarından birisidir. Google başta olmak üzere Yandex, Bing, Yahoo v.b. gibi birçok arama motorları hem web site gösterimi hemde görsel arama sonuçları sunmaktadır.

Google arama sonuçlarını; Tümü – Haritalar – Haberler – Görseller – Videolar ve Daha Fazla, ile,
Yandex arama sonuçlarını; Web – Video – Görsel – Haritalar ve Daha Fazla; Haberler/Çeviri/Mail/Hepsi ile,
Bing arama sonuçlarını; Web – Resimler – Video – Haritalar – Haberler ve özel Araştır ile,
Yahoo arama sonuçlarını; Web – Görsel – Video – Haberler – Daha Fazla; Yerel/Cevaplar/Alışveriş/Arabalar/Tarifler/Spor/Finans/Şöhret/Sözlük/Oyunlar ile sunmaktadır.

Arama Motoru Sorgulama

Yukarıda belirttiğim gibi arama motorları size arama sorgularını farklı yöntemlerle sunmaktadır. Arama motoru sorgulama sonuçları kullanıcıya sunulan seçenekleri sadece web siteler ile sunmamış farklı seçeneklerde getirmektedir.

Arama motorlarının sunduğu bu özellikler nedeniyle “Arama yapan kişi” ihtiyacına göre bu yöntemlerden birisini seçerek aradığı bilgiye ulaşması kolaylaşmıştır.

Bir firmanın adresini arayan kişi sonuçlardan “HARİTA” kısmına tıklayarak ilgili firmanın; Adresine, Web sitesine, Haritasına, İşyerinin Açılış/Kapanış saatlerine, Telefon numarası, iletişim bilgilerine kolayca ulaşabilmektedir.

Görsellerde Google ‘da Yükselme

Haritalarda ve Görsellerde Google ‘da Yükselme için yapılmış örnek çalışma ve aldığım neticeye bakmak isterseniz;

1. Örnek için buraya tıklayınız
2. Örnek için Bayrampaşa Kombi Servisi tıklayınız…
3. Örnek için sultangazi kombi servisi tıklayınız… (1-2-3-4-6-7-8. resimler seo destek verdiğim sitelere aittir)

Seo Uyumlu Resim Optimizasyonu

Öncelikle Seo Uyumlu Resim Optimizasyonu yapmanız için biraz dikkatli ve işine özen gösteren birisi olmanız gerekmekte. Aynı zamanda resimleri düzenleme programlarını da kullanabilmesini öğrenmelisiniz. Kullanabileceğiniz en basit resim düzenleme programı “Paint” programıdır. Kaliteli sonuçlar almak ve öğrenmek isterseniz kesinlikle “Photoshop” tavsiye ederim.

Web siteleri ile uğraşan bir çok kişinin yaptığı internet görsel arama kullanarak beğendikleri resmi indirip sitelerinde aynı isim ve aynı ölçülerde kullanmaktadır. Aslında çok büyük hata. Bu şekilde “Google Görsellerde Çıkmak” işinizi zorlaştırmaktan öteye gitmez.

Google`da Yükselmek İçin Neler Yapmalıyız

Doğal yollarla hit elde etmelisiniz. Bunun birçok yöntemleri vardır. Bunlardan sadece bir taneside “SEO Uyumlu Resim Optimizasyonu‘dur”. Şöyle düşünün Bir ürüne ihtiyacınız var. Bu ürün yolunuz üzerinde birçok yerde mevcut. Hangisinden alırsınız? Size en yakın olandan mı? Ürün satan yerler bazıları 10 yıllık, bazıları 5 yıllık bazılarıda daha yeni açılmış. Satıcıyı tanımıyorsunuz. Ürün iadesi belki yapmıyordur. Defolu ürün satıyordur. Haliyle bu düşüncelerle siz en eski firma ve en yakınınızda bulunan yeri tercih edeceksiniz.

Arama motorları da böyle. Değişen pek bir durum yok. Aynı resmi kullanan siteler daha eski indexlere sahip olması ve hitlerinin yüksek olması nedeniyle arama motorları bu web sitelerini ön planda üst sıralarda göstermektedir.

Google Görsellerde Çıkmak İstiyorum

Google Görsellerde Çıkmak İstiyorum
Google Görsellerde Çıkmak İstiyorum

Google görsellerde çıkmak istiyorum ne yapmalıyım? diye internette bazı konuları araştırarak faydalı birçok konuya ulaşabilirsiniz. Sizlere yapabileceğiniz basit bir kaç adımı belirtmek etmek istiyorum.

Resimleri SEO Uyumlu Hale Getirin: Wp > Ortam kütüphanesi > eklediğiniz resme ait Eklenti detayları > Başlık, Altyazı, Alternatif metin, Tanım ayarlarını girmelisiniz.

Resimlerle oynayın: İndirdiğiniz resimleri kırpın, temanın izin verdiği değerlerde yayımlayın. İndirdiğiniz bir resim 875×438 piksel boyutlarında olduğunu farz edelim. Kullandığım Sahifa teması öne çıkarılmış görsel boyutu 660×330 piksel boyutlarında. Buna göre benim bu ölçülerde bir resim kullanmam benim açımdan daha sağlıklıdır. Aynı zamanda sayfa içinde ekleyeceğim görsel resimleride yine temanın ölçülerine göre 620 piksel kullanmam gerekli.

Sizlerde kullandığınız wp temaya göre resimlerde genişlik ve yükseklik değerleri sitenizdeki bulunan resimlere “genişlik” (width) ve “yükseklik” (height) değerlerini girebilirsiniz. Bu sayede arama motorlarının resim optimizasyonu için fayda sağlanabilir. Bunu yapmakta sanıldığı kadar zor değildir.

SEO Resim Optimizasyonu

Alt Etiketi Bulunmayan Resimler: Arama motorları bir resmin ne hakkında olduğunu alt etiketini kullanır. Alt etiketi olmayan resimleri arama motorları anlayamaktadır. Bu nedenle “alt etiketi” bulunmayan görsellerinizi alt etiketi kullanıp, bu resimlerin ne hakkında olduğunu arama motorlarına tanıtmalısınız.

Sitenizde toplam X adet resim alt etiketine sahip değil uyarısını almak istemiyorsanız görsellerinize arama motorlarının anlayacağı şekilde alt etiketinizi eklemelisiniz.

Resim Optimizasyonu: Sayfa içerisinde konu ile alakalı görsellerinizin sıkıştırmanız daha hızlı erişilmesini sağlar. Bu sayede daha hızlı erişim sağlanabilmektedir.

SEO Resim Optimizasyonu demek resimlere sadece alt, genişlik, yükseklik değerlerini vermekle bitmemektedir. Görsel resimlerinizi sıkıştırmak ve sayfada bahsi geçen konu isimlerini de vermelisiniz. (Bakınız bu sayfa içerisinde kullanılan resim isimleri)

Google’da Yükselmek İçin Yapmanız Gerekenler

Google arama motorunda web sitenizi hedef anahtar kelime ile yükselmek ve ilk sayfada yer almak istiyorsanız öncelikle ülkemizde en çok kullanılan arama motoru Google’i iyi anlamanız ve gerekmekte. Sen Google Sev, Google Seni Sevsin  Google yayımladığı dokümanlarda birçok yerde bu konuda bilgileri bizlere sunmuştur.

Yapmanız gerekenlerden en önemlilerden biride kullanmış olduğunuz temayı en iyi şekilde kullanmaktır. Bunlardan biriside resim ölçüleridir. Resim etiketlenmeleri doğru şekilde kullanmaktan geçer.

Görsel Resim isimleri nasıl olmalı?

Sayfamız: Google Görsellerde En Üstlerde Nasıl Çıkılır
Başlığımız: Google Görsellerde En Üstlerde Nasıl Çıkılır
Link yapısı: bielof.com/google-gorsellerde-en-ustlerde-nasil-cikilir/ (altı çizgili değil tire şeklinde olmalı)
Resim ismi: google-gorsellerde-en-ustlerde-nasil-cikilir.jpg (Türkçe karakterler, Büyük harfler ve altı çizgili şekilde kullanılmamalı. Öne çıkan görseliniz sayfa başlığınız ve linki ile aynı olmalı.)

SEO Uygun Olmayan Resimlere birkaç örnek

google-görsellerde-en-üstlerde-nasıl-çıkılır.jpg (hata: Türkçe karakter kullanımı)
Google-Gorsellerde-En-Ustlerde-Nasil-Cikilir.jpg (hata: Büyük harfler kullanımı.)
google-gorsellerde_en_ustlerde_nasil_cikilir.jpg (hata: Alt tire kullanımı.)
75edf55a66d4646asf.jpg (hata: Anlamsız isimlendirme)
Görsellerde Google ‘da Yükselme

Görseller; Sitelerde yer alan resim sayısı arttıkça, sitenin toplam boyutu da artmaktadır. Hiç kullanmamak daha kötü sonuçlar verir. Konu ile alakalı en az 1 tane resmi öne çıkan görsel olarak kullanmalısınız. Diğer ekleyeceğiniz resimlerde sayfa ile alakalı olmalıdır. Sayfa linki olabileceği gibi H Tag ile alakalı da olabilir.

Siteniz de kullandığınız resimlere title ve alt tagları eklenilmelidir. Bu taglar hedef anahtar kelimelerinizden oluşması neticesinde görsel aramaları yapan kullanıcıların sizin sitenizle karşılaşmasını bir şekilde sağlayacaktır.

SEO Uyumlu Resim Nasıl Olmalı

Google görsellerden hit çekme yöntemlerinden bir diğeri ise resimlerinizin seo uyumlu olmasıdır. Peki seo uyumlu resim nasıl olmalı?

Sitenin hitini arttırmak her web site sahibinin arzusudur. Hit artması demek, aynı zamanda maddi kazanç demektir. Adsense ve diğer reklamların gösterilmesi, backlink veya tanıtım yazıları satışları bir kazançtır.

Bunları elde edebilmek içinde sayfanızın kopya olmaması, H tag hedef kelime anahtarlarına göre belirlenmeli, Biçim etiketleri en iyi şekilde kullanılmalı ve görselleriniz için alt etiketi, yükseklik, genişlik değerleri girilmeli. İmkanınız var ise kullanacağınız resmi ya kendi fotoğraf makinesi ile çekmeli veya benzer görseller ile karşılaşmamak için resimler üzerinde programlar ile oynamanız neticesinde SEO Uyumlu Resimler elde edersiniz.

Toplam Resim Sayısı
Dışarıdan Çağırılan Dosyalar: Burada belirtilmek istenilen, Başka bir sunucudan çağrılan js ve css dosyalarıdır. Bu dosyaları kendi sunucunuza yükleyip çağırmanız hız ve güvenilirlik açısından çok önemlidir. Bunun yanında Sitenizde toplam XX dosya dışarıdan çağırılıyor ibaresi aynı zamanda sitede ve sayfa içeriğinizde kullanılan resimleride belirtir.

Seo Uyumlu Resim

Kullandığınız görselleri sıkıştırmanız daha hızlı erişilmesini sağlar. Resim optimizasyonu için google hız testi web sitesini kullanabilirsiniz.

Seo Uyumlu Resim
Seo Uyumlu Resim

Bu sayfa için, optimize edilmiş resim, JavaScript ve CSS kaynaklarını indir dedikten sonra Resim Optimizasyonu yapılmış resimlerinizi ftp bağlanarak sunucuda bulunan dosyadaki ile değiştirmelisiniz. Bu sayede Seo Uyumlu Resim elde edebilirsiniz.

Optimize Edilmiş Resim
Optimize Edilmiş Resim

Önemli not: Burada değindiğimiz wp görsel resimleri nasıl kullanmamız gerektiği buz dağının görünen kısmıdır. Bu konu hakkında en az 3-4 konu daha açmayı düşünüyorum. Aklınıza takılan veya sormak istediklerinizi yorum yaparak veya bir şekilde ulaşarak belirtmelisiniz.

Google Görsellerde En Üstlerde Nasıl Çıkılır, Google Görsellerde Çıkmak İstiyorum diyorsanız, Seo Uyumlu Resim Optimizasyonu – BiELOF.com sitesinde 16.01.2016 tarihinde yayımlanmıştır.

Yakın zamanda değineceğimiz konular; Wp tema resim ekleme, resimleri özgünleştirme, resim özgünleştirme yöntemleri, resim nasıl özgünleştirilir, resim özgünleştirme teknikleri hakkında örnekler olacaktır.

Hiçbir şey bulunamadı.

Whatsapp durumları nedir tanıtım yazısı

Whatsapp durumları nedir tanıtım yazısı BiELOF.com

Whatsapp durumları nedir Tanıtım yazısı BiELOF.com sitesinde Whatsapp nedir? WhatsApp Neler Yapılır? WhatsApp uygulaması, WhatsApp …

5 yorumlar

 1. bielof com

  selamlar güzel anlatım olmuş baştan sonra kadar okudum, fakat otomatik botla resimleri çekiyorsak site resimlerine yükseklik ve genişlik etiketleri versek yararı olur mu ?

  resim gerçek boyut : 120 x 120 verdiğimiz etiket

  height=”95%” width=”95%”

  • bielof com

   Evet yararı olur. Fakat nereye kadar?

   Resimleri botla çekmek yerine;
   optimize edilmiş halde kendi sunucunuza yüklemeniz, alt etiketinin düzenlenmesi, genişlik değerlerinin girilmesi ve hedef anahtar kelimenize göre ilgili H TAG altında yer almasının daha çok faydası vardır.

   Resimleri botla çektiğiniz site sahibi htacces dosyasından bunu yasakladığı zaman geçmiş sayfalarınızda resimler görünmeyeceğinden dolayı da kırık linkler olacaktır.

 2. bielof com

  Ne zamandır Resim Title Hakkında kararsızdım.. Optimize Ettiğim Resimleri google-resim.jpg olarak kaydederek
  Title da aynı tireli şekilde olacak şekilde yapıyordum alt text ve diğer yerleri tire olmadan arada boşluk olarak yapıyordum.

 3. bielof com

  Merhaba sevgili hocam web sitenizi analiz. Güzel ve yararlı paylaşımlar yapıyorsunuz. Tekrardan teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir