Salı , Ocak 23 2018
Ana sayfa / Webmaster / Hangimiz daha şanssız çözemedim! Bahtsız Bedevi mi? Yoksa Ben mi?
Hangimiz daha şanssız çözemedim
Hangimiz daha şanssız çözemedim! Bahtsız Bedevi mi? Yoksa Ben mi?

Hangimiz daha şanssız çözemedim! Bahtsız Bedevi mi? Yoksa Ben mi?

Hangimiz daha şanssız çözemedim! Bahtsız Bedevi mi? Yoksa Ben mi? İzoly Bilgisayar, Windows 10, BEDAŞ, Türk Telekom, İnternet Arıza Bildirimi, Asfalt tamir ekibi, Bayrampaşa Fen işleri ne ararsan var.

Bahtsız Bedevi mi? Yoksa Ben mi?

R10 forumda bir konuda satılan İ5 bilgisayarı yedek olması açısından almıştım. https://www.r10.net/1072261364-post20.html 15-02-2017
Bilgisayar kargo ile geldiğinde kurup test amaçlı açtım. Dakka 1 Gol 1 misali sıkıntı çıkarttı.
Satıcıyı aradığımda bende sıkıntı yok v.s. konuşmaları. (Ticaret puanı göndermemiş veya silmiş.)
Arkadaşa götürdüm. Oyunlar virüslü dosyalardan kurulduğundan dolayı sıkıntı çıkarttığını belirterek yeniden kurulum yaptırdım.

Eve getirip test amaçlı tekrar kontrol ettikten sonra açıkçası Windows 10 tuhafıma gittiği için yedeğe ayırdık. Yaklaşık 5-6 ay kadar HİÇ kullanmadım.

Çift çekirdekli 2 GB ram bilgisayar

Uzun zamandan beri kullandığım Çift çekirdekli 2 GB ram bilgisayarım ile birçok işimi görüyordum. Bir gün bir anda çalışan programlar aptallaştı. Harddisk sıkıntı çıkarttı. Birkaç gün uğraşarak güç bela bazı yedekleri kurtarıp harici harddiske kopyaladım.

Yedekte duran eski bir harddiskle yine bilgisayarcı arkadaşın yolunu tuttuk. Harddisk gitse iyi, Ana kart sıkıntı çıkarttı.

Hangimiz daha şanssız çözemedim!

Eski bilgisayarı toparlayana kadar Mecburen Windows 10 kurulu olan İZOLY Bilgisayarı kullanalım dedik.

Bilgisayarı açtık. Baştan sıkıntı çıkarttı. 2.3.4 aç-kapa bir şekilde düzeldi. Güncellemeler v.s. biraz kendine geldi.

Kurtarabildiğim bazı yedekleri Harici harddisk üzerinden Bu bilgisayara aktardım. Gerekli programları kurdum. Özel olarak yaptırdığım 1-2 program, Photoshop, Notepad++ v.s.

Windows 10

Windows 10 alışmak bir dert. Masaüstüne bile program kısa yolu atmayı beceremedim 🙂

1-2 müşterime ait sitelere bir kaç yazı yayımlamam gerekliydi.
Fakat İnternet devamlı sıkıntı çıkartıyordu. AirTies modem herhalde Windows 10 veya i5 işlemciye göre eski kaldı diye safça düşünüp gittim MediaMarkt Bayrampaşa Forum İstanbul mağazasından ZYXEL Modem aldım. (Aslında beni yanıltan TTNET destek görevlisiyle olan görüşmelerim)

Kurulum sonrası modem ilk gün süper. 2. gün aynı hikaye. İnternet 5 saniye var 10 saniye yok.

Bu sefer müşterimin arkadaşı olan başka bilgisayarcıya yöneldik. Bu bilgisayarların ana kartları devamlı sıkıntı çıkartmakta keşke almasaydın v.s. dedi.

Bilgisayarı aldığım ve yedekte tuttuğum günleri de sayarsak Garantisi 1 yılı bile doldurmamıştı.

Han Plus Plaza

İstanbul Esenyurt ilçesinde Cumhuriyet Meydanı Han Plus Plazadaki işyerine bir akrabamın aracı ile gidip Anakartın arızalı olduğunu ve değişim istediğimi belirterek saat 10 gibi bıraktım.

Gün içersinde telefon açtığımda test yaptıklarını belirttiler. Saat 16:00 gibi aranılıp testin tamamlandığını söylediklerinde İkitelli Aymakoop sanayi sitesinden yarım saat gibi sürede ulaştım.

Ana kartı değiştirmeyip sorunun RAM olduğunu ve ücretsiz değişim yaptıklarını belirttiler. Kontrol amaçlı bilgisayarı bir kaç kere açtırdım. Sıkıntı yoktu.

Esenyurt’a giderken boş olan yol dönüş sırasında otobanda ki kaza nedeni ile ağır ilerliyordu. Mahmutbey gişelere yaklaşırken açılmıştı. Sevindik.

Sevinmek çok uzun sürmedi.

Gişeleri geçer geçmez 2. çıkış kilit. İkitelli Organize tarafı santim santim yürüse iyi. (Otomatik vitesli arabaları kullanmanın eziyet olduğu trafik.)

LPG Benzin Telefon Şarj

LPG lambası yandı. Benzin ibresi o zaman gözüme çarptı. Birazdan açılır ya diye kendimizi avutuyorduk. Şansımız çok ya. Geçen sürede Telefon şarj uyarısı da vermez mi?

Akrabamda sağ olsun arabada bazen 2 tane şarj aleti bulundururken o gün araçta şarj aleti bırakmamış.

Gişelerden sonra yaklaşık 750 m yol herhalde bir saat geçmişti. Akrabayı aradım. Dedim LPG bitti. Benzin yanıp sönüyor. Şarj bitik, Ekran ışığı bile açık değil telefon kapanırsa haberin olsun dedim.

Organize çıkışından değil ileride ki çıkıştan sağ tarafa girip İSTOÇ tarafına geçmek için alttan geç dedi. Fakat hem o tarafta dolu olması ve sol tarafı TIR’lar kapattığından geçmek mümkün olmayınca gir emniyet şeridine sende dedi. Girdim. 30 m sonra sağ taraftan giriş ile kesişmiş ve trafik tam anlamıyla durmuştu.

Emniyet şeridi ve Ben

Yıllardır emniyet şeridine girenlere kalayı basan ben, emniyet şeridine girdikten 30 m ve 15 saniye sonra arkamda ki polis aracının sirenini duyunca hah dedim, bir siz eksiktiniz.

Polis bana sireni çalışıyor, ben elimi camdan çıkartıp yolu gösterip buyur diyince bir bana bir yola baktıktan sonra indi. Trafiğin durumuna bakıp hiç bir şey demeyip arabaya gidip oturdu.

2,5 saatin sonunda dönüşten sonra aradan kaçıp ilk benzinciye girip LPG alıp depoyu doldururken, bir güzel wc gidip mesanemi patlatacak derecede olan çişimi bir güzel salarak bende depomu boşaltmaktaydım.

Neyse aradan 2 yâda 3 hafta geçti. Bizim bilgisayar yine tekledi. İZOLY bilgisayarla irtibata geçip bu sefer KARGO ile gönderelim dedik.

Asted Teknoloji Dış Tic. A.Ş.

PTT Kargo ürün bizde değil çıktı diyor. İzoly Bilgisayar Asted Teknoloji Dış Tic. A.Ş. firması bize gelmedi diyor. Herhalde bir 3-4 gün böyle geçti.

Her gün 2-3 sefer aramaktan ben bıktım. Anakart ve üzerinde işlemcinin geldiğini belirttiler. Yine testler yapılıyormuş v.s. Bugün kargoya veriyoruz, yarın veriyoruz, kargoya verdik, pardon unutmuşuz sabah kargoya veriyoruz diye diye bizim ürün elimize git gel 11 günde ulaştı.

SSD Harddisk

Hadi dedik bari bir güzellik yapalım. ZYXEL Modem iade edip SSD Harddisk alırım diye düşündüm.
Meğerse 15 gün dolmuş ve 16. güne girdiğinden iade olmaz dediler. Sağ olsun MediaMarkt Bayrampaşa şubesi çalışanları yardımcı oldular. Zaten derdim iade değil ürün değişimi idi.

• Kingston 120 GB SSD
• Seagate Barracuda 1 TB harddisk aldım.
Kurulumlar yapıldı. Eve getirdim. Tekrardan kullandığım programların kurulumu, Yedeklerin yüklenmesi v.s. her neyse bu sefer bir aksilik olmaz dedik.

Yalan yok bu sefer 1 ay sorunsuz geçti. (Bilgisayar açısından)

Samsung BADA işlemci

Gerçi bu 1 ay içerisinde zamanında İphone’den bile daha pahalıya alıp 1 ay sonra güncelleme bile çıkartılmayınca adeta çöp telefon olan Samsung BADA işlemcili telefonumu ve değeri 450-500 TL olan BOSCH marka vidalamayı düşünce kırdım. (Kurduğum cümleden ne olduğunu anladınız zaten.)

Bu süreçte müşterilerime ait, Klima, kombi ve servis firmasına ait bazı yazıları deşarj olmuş halde rahat rahat girdik. Güzel sonuçlar aldık.

Bizim İZOLY bilgisayar bir gün yine göz kırptı. (Daha yeni alışıyordum sana. Bu ne nazdır ne işkencedir. Çözemedim seni.)

Ana kart arızalı

Bilgisayarcı yine bunun ana kart arızalı dedi. 1156 pin anakart sıkıntılıdır dediğinde firmayı aradım. Kargo mevzudan zaten canım yandı. Trafik zaten bezdiriyor. Kardeşim ben geleceğim başında duracağım şu işi halledelim yeter artık deyip akrabamdan farklı bir aracı alıp Esenyurt’a gittim.

Teknik servis yerine firmanın odasına girdim. (Kıl oldum oradaki kişiye) Olayı anlattık. Çekmiş olduğum videoları gösterdim. Teknik servisten bir arkadaş gelip kasayı aldı. Test yapacaklarmış.

Test mevzusunu önceden bildiğimden telefon numaramı bırakıp sinirlenip sigara içmek için Esenyurt meydanında biraz turladım.

Milli piyango seyyar satıcılardan 2 kişiden bilet aldım. Çekiliş sonrası Biletlere bir şey çıksaydı zaten gidip o binanın en üst katından aşağıya kasayı atacaktım. (Bırak kasayı atmaya yetecek parayı biletlere bir şeyde çıkmadı.)

Firmadan yaklaşık 1-2 saat sonra aradılar. Anakart değişti mi dedim. Değişmiş.

Kasayı alıp bilgisayarcıya götürüp gerekirse ne var ne yok yedek bile umurumda değil bas formatı dedim. Gerek yok dedi. Programları açtık, Baktık maktık sıkıntı yok eve getirdim.

Bismillah açtım İZOLY bilgisayarımı. (artık benimsedik birbirimizi senli benli olmuştum.) O da ne?

SONY 19” monitör

Her zaman görüntü ayarlarında monitör çözünürlüğünü saçma şekilde algılıyor.
Yıllardır kullandığım gerçek kare SONY 19” monitörü algılamadığı gibi ekran çözünürlüğü adeta cep telefonu gibi. İstediğim ölçüleri de kullanmama izin vermiyor.

Sinirlendim yattım. Olayın ilk başlarında geçen ve bahsetmediğim TTNET müşteri desteği ile konuşurken kırdığım klavye mouse zaten yeni bir set almama neden olmuştu. Sorunsuz kullandığım monitöre bakarken ekranda adeta kendimi görünce dedim bu monitörü arasan bulamazsın. En iyisi “Yat zıbar” Sabah ola hayrola.

Sabah oldu. İzoly bilgisayar SONY monitörü kaale almadı. Keyfine göre absürd bir çözünürlük.

2-3 aylık süreçte her aksilik yazı girmemi de engelliyordu, hevesim kaçıyordu.
Sinir atmak için bazı gece yarılarında 2-3 Altyazılı Kore filmleri, bazı gecelerde 1 sezonu bitirdiğim dizileri izliyordum. İnternete girmek haricinde bir işlem yapmak tam bir eziyet. D klasörü kaybolmaya başlamıştı.

Bilgisayar D klasörü kaybolması

Bilgisayar D klasörü kaybolması ve açma sorunum (2. HDD görmüyor.)

https://www.r10.net/donanim-bolumu/1789663-bilgisayar-d-klasoru-kaybolmasi-ve-acma-sorunum-2-hdd-gormuyor.html

Bir müşterim Ağbicim sendeki de ne şans ben 400 TL bilmem kaç GB ekran kartlı bilgisayar aldım dedi. Ben hepten delirdim.

Eski kasayı da beni delirten bilgisayar demeye bin şahit olan İzoly bilgisayarı aldım bizim bilgisayarcı arkadaşın yanına gittim.

İzoly kasadaki mevcut güç kaynağını çöpe atıp güzel bir güç kaynağı taktı. (10-11 aylık power traktör gibi çalışıyor zaten)

Eski kasaya 4 çekirdekli işlemci + anakart + ram sonrası iki bilgisayara format attı.

Huyumu bilir. Bazen şanssızlığımı da. Daha o akşam bir sorun var mı diye aradı. Ertesi gün aradı. 3. gün aradı. Bir daha arama dedim. Nazar olacak. İzoly, İzoly olalı böyle çalışmamıştı dedim.

Sonunda rahata ermiştim.

Müşterilerimin siteleri için bayağı geride kalmıştım.

  • 1 Koltuk yıkama
  • 1 Halı yıkama
  • 1 Servis firması
  • 1 Doğalgaz sobası

Web siteleri ile alakalı içeriklere yönelik makalelerin siparişi verilmişti.
Birde 4-5 aydır hala ürün resmi gönderecek olan bir kardeşimizin sitesi vardı ki daha Logo bile yapılmamıştı.

Neyse Dizi ve filmleri bırakıp ufaktan içeriklere başlayacaktık.

Natro WORDPRESS Hosting Paketi

Doğalgaz sobası, Koltuk ve Halı yıkamacı için her zaman tavsiye ettiğim Natro WORDPRESS Hosting Paketi alınmasını tavsiye etmiştim.

Natro WEB HOSTİNG paketinde sıkıntım pek yoktu. Ufak tefek bazı sıkıntılar her firmada olabilir.

Bu WORDPRESS HOSTİNG PAKETİ sormayın gitsin. Kurulum yapın. 1 dakika sonrasında site çalışmıyor.

Doğalgaz soba sitesi için 15 günlük iade süreci geçtiğinden iade olmuyormuş. Koltuk ve Halı yıkama siteleri için WordPress paketten web pakete geçiş yapın dedik. Yok. Önce ücret iade edilip, sonra yine o paketten alınması gerekliymiş.

Anlayacağınız bu Natro WORDPRESS HOSTİNG PAKETİ inanın ki İzoly bilgisayarı unutturdu bana.
Destek talebi açıyorum. Komik cevaplar. Proxy kullanarak giriş yapmalıymışım. Sanki müşteri siteye girmek için PROXY kullanacak.

Farklı hostingler de hatta Natro hosting üzerinde kullanılan aynı temayı örnek gösteriyorum. İddia ediyorlar. Tema sorunluymuş, İçerisinden kodlar kaldırılmalıymış v.s. v.s.

Koltuk yıkama sitesi için DESTEK talebi açıyorum. Bana cevap için Doğalgaz sobası sitesinden bahsediyorlar.

Hadi bunları da bir şekilde atlattık. İçerikleri ufaktan girmeye başladım.

SEARCH CONSOLE

Koltuk yıkama sitesi sahibi SEARCH CONSOLE siteyi yanlış eklemiş. Halı yıkama sitesi sahibi doğru eklemiş fakat bazı işlemleri belirttiğim gibi yapmamış.

Bilmiyorum belki hata bende. İçerik açısından şu an istediğim gibi olmasa da kendime güveniyorum.

Hallederim deyip ufaktan içerikleri başlamıştık.

4 aydır görsel göndermeyen kardeşimizin sitesine bir logo yaparak başlayalım dedik.

Logo yaptım. FTP attım. Logo görünmüyor.

Tam o arada personel servis turizm firması site sahibi arayıp bazı konular hakkında konuşuyor iken Logonun görünmediğini bahsettim. Kendisinde görünüyormuş. Cache eklentisi olmamasına rağmen Chrome geçmişi silip kontrol etmiştim. Dedim herhalde bizim bilgisayar yine ya anakart yâda ethernet kartında bir sorun çıktı.

Bilgisayarda makalelerin bulunduğu Excel, Photoshop, FTP programı Filezilla ve bazı programlar açık iken Cep Telefon, İnternet, Ev telefon, Doğalgaz faturalarını yatırmak için dışarıya çıktım.

Kapıdan dışarıya adım atınca tam evin dibinde kazı yapılırken yer altı elektrik kablosunun kopartıldığı ve protolin reçine ile tamir edildiğini gördüm. Önemsemedim.

Faturaları yatırdım biraz turlayıp eve döndüm.

FTP ve wordpress admin panelin bağlantı kopuk olduğunu fark edince elektrik kablosunun kopmuş olduğu aklıma geldi.

Aşağıya tekrar inip mahallede ki bir ağbimize kaç kablo kopuk olduğunu sordum. 2 kablo kopartmışlar 1 kablonun izolesine hasar vermişler. Elektrik kablosunu tamir edip diğer kabloyu alta öylece bıraktıklarını söyleyince bizim internetin başına ne geldiği ortaya çıkmış oldu.

İnternet Arıza Bildirimi

Türk Telekom Online İşlemlerden İnternet Arıza Bildirimi kaydı bıraktım. Tam bir eziyet. (Şu olduysa 1 bu olduysa 2 bilmem ne olduysa şunu tuşlayın.)

BEDAŞ taşeron işçileri

Öğlen vakti bu kabloları kopartan BEDAŞ taşeron işçileri yarım kalan işlerini sözde tamamlamak için akşamüzeri geri gelmiş. Kendilerini görünce Şikâyetimi belirtip koparttıkları kablo için Türk Telekomdan ekip çağırmalarını belirttim. Oralı bile olmadılar. (İçimden bir güzel akrabalarının kaç kişi olabileceklerini en yakınlarından başlayarak tek tek saydım.)

Ertesi gün yine arıza kaydı, Aynı hikâyeler. Telefon numaram arıza kayıt olduğundan otomatik olarak arıza kaydınız alınmıştır mesajı geliyor. Güç bela operatöre bağlanmak için onu tıkla bunu tıkla.

Türk Telekom internet paket değişikliği?

Destek için müşteri temsilcisi çok sağ olsun yardımcı olup cüzi bir miktar ile internet paketimin yükseltebileceklerini belirtti !!!

Geri zekâlıya “Kapalı internetimin yükseltilmesinin ne faydasını olacağını sordum” hala çok düşük miktarla Türk Telekom internet paket değişikliği yaparak adil kullanım kotasını iptal edebileceklerini anlatırken telefonu yüzüne kapattım. (Aslında onunda akrabalarını sayacaktım. Hep günaha giriyoruz. Çözüm yok.)

7 gün sonunda sokakta kazılı olan yeri kapatmak için ekipler gelip asfalt dökeceklerini görünce sokağa fırladım. Başlarındaki kişi sağ olsun yardımcı olup bir telefon numarası verdi. Kişi ile konuşmamız sonucu oranın kapatılmayıp pas geçeceklerini belirtti.

Bende doğru Türk Telekom Gaziosmanpaşa Müdürlüğüne gittim. Adını hatırlayamadığım güzel bir kardeşimiz çok sağ olsun ilgilenip bir kaç kişi ile telefonda görüştü. Normalde benim arıza kaydım ile alakalı ertesi gün gelineceği belirlenmiş. Fakat hem ilgili yerin tam kapatılmadığını belirttiğimde ekipleri hemen yönlendireceğini söyledi.

Gaziosmanpaşa gidip görüşmem ve eve geri dönmem 1 saat sürmemiştir.

Sokağa asfalt atılmış. Güler misin ağlar mısın?

5 dakika geçmedi Türk Telekom arıza ekibindekiler geldi. Sokakta tamir edilen yeni asfaltı görünce bir şey yapamayacaklarını tekrar kazı izninin alınmasını yaklaşık 15-20 gün süreceklerini belirttiler.

Duvara kafa atmak değil de içimden Asfalta kafa atmak geldi.

Sarıldım telefona, Telefonda bana buranın kapatılmayacağını belirten kişiyi aradım. Görüştüğüm kişi yemeğe çıkmış.

Türk Telekom arıza ekibi kepçe olmadığından dolayı gitmek istiyor, amirlerini arayıp durum hakkında bilgi veriyorlar, bende sinirimden sigarayı daha bir kuvvetle çekiyorum.

Bahtsız Bedeviyi Çölde Kutup Ayısı Severmiş

Bende ne şansı var ki zaten. Yakalasam Çöldeki Bahtsız Bedeviyi de, Kutup Ayısını da öpecek durumundayım.

Asfaltı atan ekip arka bir arka sokakta araçları bırakmışlar yemeğe gitmişler. Kepçe operatörü yemeğe gitmiş. Arıza ekibi yemeğe gidiyoruz diyor. Hadi telefon çalışmıyor onu geçtik Bizim internet yalan olacak. (Bende ki şans işte, üst kat komşunun interneti var. Aynı kablo içerisinde Benim, yan binadaki komşuların bağlı olduğu kablo kopmuş gibi.)

Bayrampaşa Fen işleri

Allah razı olsun Bayrampaşa Fen işlerinde ki kişi bir kaç yerle görüşeyim beni 5 dakika sonra ararsın dedi.

10 dakika sonra aradım. Kabloyu kopartan taşeron BEDAŞ elemanları olduğundan dolayı aslında oranın kazılmasının onlara ait olduğunu yinede bir durum değerlendirmesi yapacaklarını belirtip 5 dakika sonra yine aramamı istedi.

10 dakika sonra yine aradım. Kepçe şoförünün yemekte olduğunu, fakat göndereceğini belirtti. Yaklaşık yarım saat sonra JCB kepçe geldi. Sonunda 1 saat önce atılan asfalt kaldırılıp tekrardan kazıldı. Taşeron BEDAŞ elemanları tarafından kopartılan kablo bulundu. Türk Telekom arıza ekibi kabloyu onardı.

İnşallah aksiliklerden kurtuluruz diyelim.

Tabii yeni aksilikler çıkmazsa.

Hangimiz daha şanssız çözemedim! Bahtsız Bedevi mi? Yoksa Ben mi?

http://bielof.com/ web sitesinde bulunan Hangimiz daha şanssız çözemedim! Hangimiz daha şanssız çözemedim! Bahtsız Bedevi mi? Yoksa Ben mi? başlıklı yazı 21 Ocak 2018 tarihinde yayımlandı.

Hiçbir şey bulunamadı.

Sinema Cafe Konferans Koltukları tanıtım yazısı

Sinema Cafe Konferans Koltukları tanıtım yazısı BiELOF.com

Sinema Cafe Konferans Koltukları tanıtım yazısı BiELOF.com Sinema Koltukları, Cafe Koltuğu, Konferans Koltuğu Seçimleri, Cafe …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir