Pazartesi , Ocak 22 2018
Ana sayfa / Elektrik Tesisatı / Topraklama Nedir? Topraklama Neden Önemlidir? BiELOF.com
Topraklama Nedir
Topraklama Nedir

Topraklama Nedir? Topraklama Neden Önemlidir? BiELOF.com

Topraklama Nedir? Topraklama Neden Önemlidir? BiELOF.com Topraklama ve Topraklama işareti çok sık duyduğumuz elektrik ile ilgili terimlerden birisidir. Kaçak elektriğin bir iletkenle toprağa verilmesini sağlayan basit bir sistemdir.

Topraklama Nedir?

Topraklama Nedir? Elektrikli cihazların herhangi bir elektrik kaçağı tehlikesine karşı gövdelerinin bir iletkenle toprağa gömülü vaziyetteki topraklama sistemine bağlanması yöntemidir. Böylece cihazda elektrik kaçağı varsa, dokunduğumuzda elektrik akımı bizim üzerimizden değil, direnci daha az olan toprak hattı üzerinden geçer ve çarpılma tehlikesi ortadan kalkmış olur.

Elektrik, insanoğlu için vazgeçilmez güç olmasının yanında, önlemi alınmadığında/topraklama yapılmadığında kötü sonuçlar doğurabilecek bir enerji kaynağıdır.

Elektrikli sistemlerin düzgün çalışabilmesi için ve elektriksel arızalarda can güvenliğini sağlamak açısından mutlaka yapılması gereken bir sistemdir.

Topraklama Neden Önemlidir?

Topraklama, elektrik ile çalışan cihazların olası bir elektrik kaçağı tehlikesine karşı alınan hayati bir önlemdir. Kaçak elektriğin bir iletkenle toprağa verilmesini sağlayan basit bir sistemdir.
Topraklama Neden Önemlidir? İnsan hayatını ve cihazların kullanım ömrünü riske atmamak için tesisatta elektrik kaçağı riskine karşı topraklama hattı kesinlikle yapılmalıdır. Böylelikle cihazlarda oluşabilecek fazla elektrik yükü direnci çok az olan topraklama tesisatı hattı üzerinden toprağa verilerek, cihaza ve dokunan kişilerin hayati tehlikesi ortadan kalkmış olacaktır.

Hayati tehlikesi olduğu için bir lüks değil Topraklama kanuni bir zorunluluktur, yükümlülüktür.

Maalesef ki ülkemiz genelinde bu konuya bazen kullanıcılar bazense işini doğru düzgün yapmayan elektrikçiler çok az özen gösterilmekte, gerekli denetimler yapılmamaktadır.

Topraklama

Topraklama işareti
Topraklama işareti

Topraklama, elektrik ile çalışan cihazların olası bir elektrik kaçağı tehlikesine karşı alınan hayati bir önlemdir.

Elektrik tesislerinde, evlerde, gerilim altında olmayan bütün tesisat kısımlarının, uygun iletkenlerle toprak kitlesi içerisine yerleştirilmiş bir iletken cisme (elektrot) bağlanmasına topraklama denilmektedir.

Ürünlerde, panolarda, tesisatlarda, montajda, projelerde topraklanılması istenilen veya topraklanmış yerler, Topraklama işareti ile belirtilir.

Topraklamanın Amacı?

Topraklamanın amacı; Elektrikli cihazların herhangi bir elektrik kaçağı tehlikesine karşı gövdelerinin bir iletkenle toprağa gömülü vaziyetteki topraklama sistemi sayesinde cihaz üzerindeki kaçak akımlar ve statik elektrik toprağa akacaktır böylece canlıların can güvenliğini sağlanacak ve cihazların zarar görmesini önleyecektir.

Elektrik kaçağı

İnsan hayatını ve cihazların kullanım ömrünü riske atmamak için elektrik kaçağı riskine karşı topraklama kesinlikle yapılmalıdır. Böylece cihazda oluşabilecek fazla elektrik yükü direnci çok az olan topraklama hattı üzerinden toprağa verilecek ve cihaza dokunan kişilerin hayati tehlikesi ortadan kalkmış olacaktır.

Topraklama Nedir? Topraklama Neden Önemlidir? BiELOF.com

05/02/2016 tarihinde Topraklama Nedir? Topraklama Neden Önemlidir? BiELOF.com sitesinde yayımlanmıştır.

Evdeki topraklamanın sağlıklı olup olmadığını nasıl kontrol edebiliriz. Topraklama Tesisatı hakkında bilgiler, Evde Topraklama Kontrolü Nasıl Yapılır? konuyu okumak isterseniz buraya tıklayınız. Devamını oku…

Hiçbir şey bulunamadı.

Whatsapp durumları nedir tanıtım yazısı

Whatsapp durumları nedir tanıtım yazısı BiELOF.com

Whatsapp durumları nedir Tanıtım yazısı BiELOF.com sitesinde Whatsapp nedir? WhatsApp Neler Yapılır? WhatsApp uygulaması, WhatsApp …

2 yorumlar

 1. bielof com

  Arkadaşlar bugün valla yanmaktan kurtuldum. Elektrikli prizler topraklama tesisatına bağlı yani topraklı priz. Şarj aletim patladı devre yapınca sigorta attı öyle kurtulduk.

  • bielof com

   Topraklamanın amacı; Elektrikle ilgili herhangi bir sorunda canlıların hem cihazların zarar görmesini hemde canlıların can güvenliğini sağlamaktır.

   Topraklama bu yüzden önemlidir.

   Topraklama tesisatınızı “Kaçak Akım Rölesi” bağlayarak dahada güvenilir hale getirmenizi öneririm.

   Kimileri çok pahalı zannetse de Kaçak Akım Rölesi hayati derecede önemlidir.

   İmkanınız var ise ve sigorta kutusunda yer varsa, Banyo, Mutfak ve ev sigortaları için 3 adet Kaçak Akım Rölesi ile kafanız oldukça rahat eder.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir